مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان‌رضوی با بیان اینکه قطعا بودجه ملی برای مشهد 2017 در نظر گرفته می‌شود؛ گفت: این بودجه از محل اعتبارات وزارت‌خانه و یا از ردیف مستقل بودجه دریافت می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، سیدسعید سرابی ظهر امروز 11 بهمن ماه در نشست خبری ارائه گزارش مربوط به برنامه‌های پایتخت فرهنگی جهان اسلام، مشهد 2017 که در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص تامین منابع مالی مربوط به مشهد 2017 سخن گفت و اظهار کرد: تامین منابع مربوطه براساس اولویت بندی موجود به گونه‌ای طراحی شده‌است که علاوه بر اولویت‌های قطعی بودجه، برای سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده نیز کافی باشد.

وی ادامه داد: سهم مشهد 2017 باید از از بودجه استانی مشخص شود، همچنین سهمی از بودجه ملی به نهادهای ملی برای مشهد 2017 و نیز، مشارکت و اعلام آمادگی بخش خصوصی در قالب همایش و جلسات مختلف از دیگر منابع مالی مربوطه است و بنابراین برای سال 2017 سه منبع مالی وجود دارد که اختصاص ردیف بودجه خاص برای این رویداد چهارمین منبع مالی است که می‌تواند سهم بزرگی در گسترش و توسعه برنامه‌های پیش‌بینی شده داشته باشد.

سرابی خاطرنشان کرد: برای برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال 2017، هر دستگاه یک گزارش مفصل ارایه کرده است و در این بین می‌توان گفت، به عنوان مثال برنامه‌ریزی‌های کامل در خصوص هویت تصویری و رسانه‌ای مشهد2017، صورت گرفت و نشست‌های تخصصی با وزارت‌خانه مربوطه در تهران برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان‌رضوی در خصوص اقدامات یکپارچه‌سازی در مورد مشهد 2017 سخن گفت و خاطرنشان کرد: در این بین سه سیناریوی «حداکثری»، «میانه» و «حداقلی» براساس میزان اعتبار درنظرگرفته شده برای مشهد 2017، همچنین مشارکت‌ها و نیز میزان حجم فعالیت‌هایی که برای هر سناریو منظور شده وجود دارد.

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی، عنوان کرد: افق رسانه‌ای 2017، نشست‌های اقتصادی، جلسات تخصصی با اتاق صنعت و معدن، مشارکت‌جویی مردمی فعالان اقتصادی و فرهنگی در سه روش خرد، کلان و موردی از جمله مواردی است که برای مشهد 2017 به انجام رسیده و در حال تکمیل است.

سرابی گفت: برنامه عملیاتی مدون پایتخت فرهنگی اسلامی به صورت منسجم شکل گرفته که در جلسه شورای سیاست‌گذاری که قرار است در بهمن ماه برگزار شود برنامه‌های نهایی آنچه که قرار است به انجام برسد اعلام خواهدشد.

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی در خصوص رویکرد کلی برنامه‌ها و اقدامات پیش‌روی مشهد 2017 گفت: توجه به فرصت‌هایی که برای مقوله 2017 برای بخش‌های مختلف فرهنگی، هنری،‌ اقتصادی، سیاسی و ...، همچنین وجود فرصت‌های بین‌المللی با توجه به محدودیت‌های اعتباری وجود دارد می‌توان گفت، سعی بر آن است که با پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های مشخص، جامع و کامل همراه باشد.

وی ادامه داد: این طراحی‌ها و پیش‌بینی‌‌ها دارای یک قید است و آن این است که با توجه به امکانات، بهره‌وری و هماهنگی با دستگاه‌های ملی اقدامات اجرایی و عملیاتی برای مشهد 2017 به انجام برسد، حتی اگر بدون اینکه بودجه خاصی برای این رخداد مهم در نظر گرفته شود. 

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی تصریح کرد: برای مجموعه‌ای از اتفاقات و رخدادهایی عمرانی، عملیاتی، اجرایی و برنامه‌ریزی شده در سال 2017، در حدود 5 درصد از اعتبارات عمرانی سال جاری استان و از محل اعتبارات مربوطه نیز در حدود 10 درصد برای سال 2017 در نظر گرفته شده‌است که تا پایان سال نیز در حوزه 2017 با طراحی‌ها و پیش‌بینی‌های صورت گرفته با استفاده از ظرفیت اجرایی بخشی از پروژه‌های عملکرد در سال آینده اجرایی می‌شود. 
سرابی اظهار کرد: برخی دیگر از فعالیت‌ها نیز پیش‌بینی شده‌است که تا به حال سابقه برگزاری نداشته مانند برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های دینی و معناگرا در مشهد که قطعی شده‌است و با مشارکت بخش خصوصی در مشهد اتفاق خواهد افتاد، حتی اگر بودجه خاصی برای آن در نظر گرفته نشده باشد. 

وی با بیان اینکه برخی، دغدغه عدم برگزاری نشست وزرای فرهنگی 51 کشور اسلامی در مشهد را دارند گفت: اگر این اجلاسیه در مشهد برگزار نشود، از نشست‌های تخصصی و کارآمدتر با حضور نخبگان و صاحب‌نظران فکر و هنر و نیز وزرای فرهنگ و اطلاع‌رسانی در سال 2017 بهره‌مند خواهیم شد که امید است در سال 2017، برگزاری این نشست تخصصی به نوعی آغازگر برنامه‌های 2017 باشد. 

در ادامه محمدکاظم دبیری معاون طرح و برنامه‌ریزی اداره کل فرهنگ ارشاد خراسان‌رضوی در این خصوص سخن گفت و خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته قرار است مشهد به قطب صنایع فرهنگی، گردشگری سلامت و ظرفیت تولید علوم انسانی تبدیل شود و در این بین هدف اصلی منشور مشهد 2017، سیمای ذهنی مشهد و معرفی آن به جهانیان است که هویت‌پردازی و نشانه‌سازی در بحث یکپارچه‌سازی هویتی و بازنمایی شهری بیشتر، بهره‌گیری از رسانه‌های بین‌المللی، برای پایتخت فرهنگی جهان اسلام مدنظر است.

وی افزود: در تدوین برنامه‌ها به چهار دسته پروژه توجه شده است که برخی از آن‌ها، پروژه‌های توسعه زیرساخت‌ها در مشهد است که برای این برنامه‌ها شاخص‌هایی در نظر گرفته شده که با منشور فرهنگی در نظر گرفته شده منطبق است. 

دبیری گفت: در این رویکرد، بین‌المللی بودن بسیار حائز اهمیت است که قابلیت چند زبانه بودن فعالیت‌‌ها، پایدار بودن آنها در بازه زمانی یک تا پنج ساله،‌ قابلیت مشارکت‌گیری از فعالان فرهنگی و اقتصادی بخشی از رویکردهای برنامه‌های پیش‌بینی شده‌است.  

وی در خصوص برنامه‌های پذیرفته شده اجرایی برای مشهد 2017 سخن گفت و خاطرنشان کرد: 93 برنامه در خصوص نشر و آموزش و ترویج، 42 برنامه در خصوص زیرساخت‌ها ، 112 برنامه پذیرفته شده در خصوص ارتقای بهره‌وری از ظرفیت‌ها که با احتساب 20 پروژه آستان قدس‌رضوی و 20 پروژه شهرداری، 50 برنامه دیگر نیز در ویرایش بعدی به مجموعه برنامه‌ها افزوده شده‌است.