قاضی‌زاده: مرکز جامع سرطان در خراسان رضوی راه‌اندازی می‌شود


قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت

وزیر بهداشت گفت: یکی از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری قبول کرده مراکز جامع سرطان را در خراسان رضوی به ویژه مشهد ایجاد کند؛ همچنین ایجاد مراکز مجهز و پیشرفته سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی و ... در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حسن قاضی‌زاده هاشمی دقایقی پیش در همایش تجلیل از نخبگان برتر علمی دانشگاه علوم پزشکی در محل تالار ابن سینا مشهد اظهار داشت: دانشگاه‌های فردوسی و علوم پزشکی مشهد آموزش عالی یکپارچه داشته و نقش مهمی در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی داشتند و جز دانشگاه‌های استثنایی کشور در 2 بُعد پزشکی و غیر پزشکی بوده‌اند.


وزیر بهداشت تصریح کرد: مقام معظم رهبری، دکتر علی شریعتی و دیگر نخبگان پزشکی مشهد سهم بزرگی در پیروزی انقلاب داشتند و دانشگاه یکی از نهادهای قوی و مقدسی بوده که در تعیین سرنوشت کشور بسیار تأثیرگذار است.

قاضی‌زاده‌هاشمی افزود: کارنامه بهتر از این هم در تمامی بخش‌ها از جمله سلامت می‌توانستیم داشته باشیم و حدود 100 هزار تخت بیمارستانی در مشهد کم داریم و 53 درصد تخت‌های کنونی فرسوده است. 1200 پرستار و تعدادی زیادی پزشک عمومی متخصص، فوق تخصص و داندانپزشک به ویژه در روستاها کم داریم و سهم ناخالص ملی کم بود که حاصل آن مواجهه مردم با مشکلات بیمه بود اما در دولت تدبیر و امید با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی موضوع سلامت در اولویت نخست کاری دستگاه اجرایی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت از یک سال و نیم پیش آغاز شد، گفت: این طرح با رضایت مردم همراه بوده و ارتقای خدمات بهداشتی و پزشکی و توجه به هتلینگ مورد نظر بود به گونه‌ای که وزارت بهداشت جز 3 وزارتخانه برتر دولت معرفی شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امر آموزش و پژوهش رشد داشته و برنامه‌های جدی‌تری هم در بحث تحول سلامت در راستای حل مشکلات مردم به ویژه بیماران در دستور کار قرار گرفته است و هر چقدر که سرعت رفع مشکلات بیشتر باشد بهره‌مندی‌ها افزایش خواهد داشت.

قاضی‌زاده‌هاشمی افزود: در مشهد همانند بسیاری از شهرها بحث آموزش به ویژه در حوزه پزشکی آسیب دیده و با وجود اینکه از ادغام حوزه آموزش سود بردیم اما بیمارستان‌های دولتی به مکانی آموزشی تبدیل شده‌اند که چوب مضاعفی بر پیکر نحیف آموزش بود و جای نگرانی است که بنیاد ملی نخبگان هم همانند شرکت‌های دانش‌بنیان لایه لایه شود.

وی اذعان داشت: 2 بیمارستان خوب آموزشی قائم و امام رضا (ع) را در مشهد داشتیم که هر 2 به مکان درمانی تبدیل شده و متأسفانه شاهد بستری مردم در مکانی نامناسب هستیم، بسیاری دیگر از این مشکلات در این 2 بیمارستان مشاهده می‌شود و مشهد نیازمند 3 هزار تخت بیمارستانی است که اگر محقق شود صاحب رشد و تحول خوبی خواهیم بود.

وزیر بهداشت عنوان کرد: وضعیت سرانه و جاده‌های ریلی و زمینی در مشهد نامناسب است و پایین‌تر از سایر نقاط کشور بوده و باید آستان قدس رضوی، استانداری خراسان رضوی و شهرداری مشهد همتی جدی در جهت رفع مشکلات داشته باشند.

قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: در بحث توریسم درمانی هیچ کجای کشور استعداد مشهد را ندارد و متأسفانه صاحب تنگ‌نظری، ترس و تردید هستیم؛ در صورتی که اقدامات اجرایی مثمرثمر باشد در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به نفع مشهد خواهد بود و مشهد و قم در این رابطه 2 شهر کلیدی و اثربخش هستند و امیدواریم با حمایت استاندار خراسان رضوی شاهد کمک‌ها و رشدهای قابل توجهی در بحث ارتقای تخت‌های بیمارستانی مشهد باشیم.

وی افزود: متأسفانه مشهد گرفتار حاشیه‌نشینی شده و با یک میلیون و 200 هزار نفر حاشیه‌نشین بالاترین آمار کشور را در این رابطه دارد که موجب مشکلاتی در حوزه سلامت داشته و متأسفانه در کشور ما به جای آنکه هزینه‌ها در بحث پیشگیری باشد در بحث درمان است.

وزیر بهداشت گفت: یکی از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری قبول کرده مراکز جامع سرطان را در خراسان رضوی به ویژه مشهد ایجاد کند؛ همچنین ایجاد مراکز مجهز و پیشرفته سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی و ... در دستور کار قرار گرفته است.

قاضی‌زاده‌هاشمی خاطرنشان کرد: از ثروتها باید در ساخت و تجهیز بیمارستانها هزینه شود و تولیت آستان قدس رضوی قول کمک 500 میلیارد تومانی را داده و باید نگاه ویژهای در بحث خدمات رسانی در حوزه سلامت داشته باشیم و امیدواریم که شاهد ارائه خدمات مطلوب و شایسته‌ای در این حوزه در مشهد باشیم.

وی گفت: به توسعه طب سنتی و ایجاد داروخانه و کلینیک گیاهی باید در مشهد توجه شود و باید مقابل سودجویی سوءاستفاده‌کنندگان را گرفت تا مشهد و خراسان رضوی با تدبیر مسئولان امر به جایگاه حقیقی‌اش در بحث طب سنتی برسد.

وزیر بهداشت گفت: با وجود نیروهای تخصصی و جوانان مستعد بسیار سرآمد هستیم اما از نظر امکانات متأسفانه فقیریم و باید دانشگاه جوان و شاداب شود.

قاضی‌زاده‌هاشمی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی مشهد جوانان نخبه و با استعداد زیادی وجود دارد و باید این استعدادها شکوفا شوند و زمینه رشد آنها فراهم شود و به آینده این دانشگاه امیدوارم به شرط آنکه استاندار خراسان رضوی ناامیدمان نکند.

در پایان این همایش از 40 برگزیده برتر، 11 استاد، 16 دانشجو، 4 مسئول حیطه‌های المپیادهای پزشکی و 11 مدیر گروه دانشگاه علوم پزشکی مشهد تقدیر به عمل آمد.