عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه در افق ۱۴۰۴ مشهد پیش‌بینی شده است ۴۰ میلیون زائر به مشهد مشرف شوند، گفت: احداث زائرسراهای ارزان قیمت برای آن است تا زائر بتواند با فراغت بیشتری از فرصت زیارت امام رضا(ع) بهره ببرد.

%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%db%b4%db%b0-%d9%85%db%8c%d9%84%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%b2%d8%a7%d8%a6%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d8%9b-%d8%a7%d9%81%d9%82-%d9%85%d8%b4%d9%87%d8%af-%db%b1%db%b4%db%b0%db%b4-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d8%b2%d8%a7%d8%a6%d8%b1%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%d8%a7%d9%86-%d9%82%db%8c%d9%85%d8%aa%d8%9b-%d8%b9%d8%a7%d9%85%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af%d9%86-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%af%d9%81

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام حسنعلی اخلاقی‌امیری، عضو شورای اسلامی شهر مشهد روز گذشته، 10 دی‌ماه در بازدید از روند پیشرفت فیزیکی زائرسراهای ارزان‌قیمت با اشاره به مسئله حضور زائران کم‌درآمد در مشهد به عنوان یکی از فعالیت‌های ارزشمند شورای اسلامی چهارم مشهد و شهرداری مشهد که از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب بود، اظهار کرد: به لطف خداوند زمین و پروانه رایگان در اختیار استان‌ها قرار گرفته است تا پس از ساخت، زائر بتواند با کمترین هزینه از این خدمات استفاده کند و از فضای معنوی زیارت امام رضا(ع) بهره‌مند شود.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه در افق 1404 مشهد پیش‌بینی شده است 40 میلیون زائر به مشهد مشرف شوند، اضافه کرد: احداث زائرسراهای ارزان قیمت از این جهت ارزشمند است که شهرداری با کمک خیران بخشی از بار هزینه سفر به مشهد را از دوش زائر بردارد تا زائر بتواند با فراغت بیشتری از فرصت زیارت امام رضا(ع) بهره ببرد.

فاصله اندک زائرسراها تا حرم مطهر از جمله ویژگی‌های زائرسراهای ارزان‌قیمت بود که حجت‌الاسلام اخلاقی با اشاره به این مطلب ادامه داد: با امکاناتی که در اطراف حرم و بافت فرسوده ایجاد خواهد شد، دسترسی زائران به حرم مطهر آسان می‌شود و این زائرسراها نیز در افزایش تسهیل در زیارت و رونق زیارت مؤثر خواهند بود.

پیشروبودن 34 زائرسرای ارزان‌قیمت استانی

سید حسین عابدی، مدیرعامل بنیاد ملی زائر امام رضا(ع) نیز با ارائه آماری از تعداد زائرسراها گفت: 34 زائرسرای استانی و پیشتاز وجود دارد که کار اجرایی برخی زائرسراها آغاز شده است و برخی چون در حال خرید عرصه بیشتر هستند، آغاز مراحل اجرایی‎شان کمی زمان‎بر است.

طبق گزارش وی در بلوار وحدت یک پروژه، بلوار شهید مفتح سه پروژه و در منطقه ثامن نیز تعدادی از پروژه‌ها کار اجرایی خود را آغاز کرده‌اند؛ همچنین برای پروژه زائرسرای استان خراسان رضوی هم 750 متر زمین پیش‌بینی شده است که پس از تهیه نقشه توسط اداره‎کل نوسازی مدارس به مرحله اجرایی خواهد رسید.

بر اساس گفته مدیرعامل بنیاد ملی زائر امام رضا(ع)، بهر‌ه‌برداری پروژه‌ها از شش ماه نخست سال آینده آغاز می‌شود که زائرسرای کمیته امداد امام خمینی(ره) از جمله پروژه‌هایی است که در شش ماه نخست سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

محمود لولاچیان، عضو هیئت امنا و هیئت مدیره بنیاد ملی زائر امام رضا(ع) نیز با اشاره به مشکلات سکونت زائران در مشهد و دستور رهبر معظم انقلاب در جهت رفع این مشکل ابراز کرد: زمین‌هایی در اختیار استان‌ها و مؤسسات قرار گرفته است تا زائران، به ویژه زائران کم درآمد در این اماکن اسکان داده شوند.

به گفته هیئت مدیره بنیاد ملی زائر امام رضا(ع) و از خیران این طرح، ساخت زائرسراهای ارزان‌قیمت، قدم بسیار خوبی است و بهتر از این هم خواهد شد لذا امیدواریم این پروژه‌ها به زودی به بهره‌برداری برسد.

بهره‌برداری آزمایشی از روگذر خیابان شهید شوشتری؛ ابتدای سال آینده

حسین روشنک، رئیس بنیاد ملی زائر امام رضا(ع) در بازدید از خیابان دو سطحی شهید شوشتری با اشاره به اهمیت ویژه این خیابان در فضای شهری مشهد، از بهره‌برداری آزمایشی روگذر خیابان دو سطحی شهید شوشتری در ابتدای سال جدید خبر داد و گفت: بهره‌برداری کامل از این خیابان تا پایان سال آینده صورت خواهد گرفت.

خواستار تسریع در صدور پروانه ساخت هستیم

در بازدید مسئولان شهر مشهد از حسینیه قمی‌ها، حجت‌الاسلام سید علیرضا تکیه‌ای، معاون فرهنگی مسجد جمکران و تولیت حسینیه قمی‌ها خواستار تسریع در صدور پروانه ساخت شد؛ وی همچنین از اعلام آمادگی مسئولان و مدیران شهری قم برای الگوگرفتن از مشهد در ساخت زائرسراهای ارزان قیمت و تأکید رهبر معظم انقلاب بر این نکته خبر داد و در ادامه درباره حسینیه قمی‌ها توضیحاتی ارائه داد.

سید صولت مرتضوی، شهردار مشهد نیز در این بازدید با اشاره ظرفیت مکان جدید حسینیه قمی‌ها بیان کرد: اینکه سالی 200 هزار نفر زائر به مشهد مشرف شوند این یعنی شستسوی قلبی، روحی و بیمه کردن مردم که اگر بتوانیم جوان‌ها را در سفر به مشهد در اولویت قرار دهیم، فرهنگ شیعی گسترش پیدا می‌کند، امنیت ملی توسعه پیدا خواهد کرد و هم اعتقادات دینی مستحکم‌تر خواهد شد.

وی اضافه کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی طی 10 تا 15 سال آینده، آمار زائران ورودی به مشهد به 80 میلیون برسد که برنامه‌هایی همچون احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت ما را به این هدف می‌رساند.

احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت مصداق آیه 24 سوره ابراهیم است

محسن انتظاری‌هروی، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این بازدید با اشاره به آثار ثواب زیارت امامان معصوم(ع) گفت: احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت مصداق «... شَجَرةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاء، درختى پاک است که ریشه‏‌اش استوار و شاخه‏‌اش در آسمان است؟»(ابراهیم/24) است که ان‌شاءالله آیندگان هم بهره‌اش را ببرند و هم آن را توسعه دهند.

یادآور می‌شود، مسئولان زائرسراهای مختلف در هنگام بازدید مسئولان و مدیران شهری مشهد گزارشی از روند پیشرفت بنا و اطلاعاتی از زائرسراها ارائه دادند.