چیت چیان
طرح «فهام» با هدف ارتقای مدیریت شبکه برق و با بهره برداری رسمی از تعداد ۱۶ هزار کنتور هوشمند به صورت پایلوت با حضور وزیر در مشهد مقدس وارد فاز اجرایی شد.


به گزارش خبرنگار مهر، وزیر نیرو در حاشیه بهره برداری رسمی از تعداد ۱۶ هزار کنتور هوشمند در قالب طرح «فهام» و در راستای مدیریت بهینه شبکه برق و کنترل هوشمند مصرف کنندگان بیان کرد: این طرح برای نخستین بار در مشهد به صورت پایلوت اجرا شده است.

حمید چیت چیان در حاشیه مراسم افتتاح کنتور های برق هوشمند شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: یکی از پروژه هایی که در صنعت برق از چند سال قبل شروع شده و امروز به مرحله عملیاتی رسیده طرح «فهام» و هوشمند سازی کنتور های مشترکان برق است.

وی افزود: با نصب این کنتور ها از این پس از طریق سیستم مخابراتی تمام اطلاعات مصرف مشترکان به مرکز کنترل ارسال می شود.

وی با بیان اینکه این طرح دارای ویژگی های زیادی در بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف برق است ادامه داد: با استفاده از این کنتور ها از مرکز در هر ثانیه طبق برنامه ریزی کنتورها خوانش می شوند.

وی افزود: این قابلیت علاوه بر اینکه امکان می دهد تا بار فشار بر روی شبکه تحت کنترل شود برای مشترکان پر مصرف نیز محدودیت ایجاد می کند.

وزیر نیرو بیان کرد: این کنتور های هوشمند به گونه ای قادر به کم کردن جریان برق هستند که لوازم پرمصرف در خانه امکان روشن کردن نخواهند داشت.

وی بیان کرد: با استفاده از این سیستم این قابلیت وجود دارد در نقاطی که تلفات از میزان استاندارد بیشتر باشد ماموران برق به آنجا مراجعه کرده و دقیقا علت تلفات را برطرف می کنند.

وزیر نیرو بیان کرد: با توجه به گسترش شبکه برق کشور این شبکه با سیستم های قبلی قابل مدیریت نیست و لذا  طرح فهام به عنوان یک طرح هوشمند برای ارتقای مدیریت شبکه برق کمک شایانی در بهینه سازی و مدیرت مصرف خواهد داشت.