مشهد- ایرنا- جانشین دبیر شورای برنامه ریزی و هماهنگی مشهد 2017 گفت: مشهد در سال 2017 میزبان برگزاری 50 همایش بین المللی است.


به گزارش ایرنا، محمد کاظم دبیری روز سه شنبه در نشست هم اندیشی و تبادل نظر با موضوع تولید محصول فرهنگی و هنری پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد 2017 افزود: این نشست با هدف اطلاع رسانی از ساختارها و برنامه های پیش بینی شده در منشور مشهد پایتخت فرهنگ اسلام 2017 و ایجاد بستر مناسب برای تولید محصولات فرهنگی در ابعاد بین المللی و نیز توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر تشکیل شده است.

معاون طرح و برنامه ریزی فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی گفت: به منظور بهره گیری بهینه از رویدادهای مشهد 2017 ساختاری متشکل از ستادهای مدیریت و برنامه ریزی و کمیته های عملیاتی شکل گرفته تا بتوان از طریق فعالیت این ستادها زمینه مشارکت نخبگان و مردم را درتمامی حوزه های مرتبط به رویداد فراهم کرد.
دبیری تصریح کرد: مشهد از دیرباز تاکنون، به دلیل همجواری با مضجع شریف حضرت رضا (ع) با میزبانی از زائران و گردشگرانی از ادیان و فرق گوناگون بستر مناسبی را برای ورود گردشگر فراهم کرده لذا ضروری است با تعریف درست بسته ای را به عنوان سوغات فرهنگی و هنری فراهم و در اختیار گردشگر و زائر بگذارد.
جانشین دبیر شورای برنامه ریزی و هماهنگی مشهد 2017 با اشاره به اینکه ظرفیت های فرهنگی مشهد باید به کشورهای جهان در این سال معرفی شود، خاطر نشان کرد: در راستای برنامه های تعریف شده برای 2017، نمایشگاهی از توانمندی ها ی کشورهای اسلامی به عنوان اکسپو برگزار خواهد شد.
تشکیل اتاق فکر با موضوعات ویژه فرهنگی و هنری، طرح موضوع مشهد 2017با بنگاه های اقتصادی مشهد، برندسازی، انتشار اشعار و ترجمه آن در راستای معرفی مشهد با زبان ادبیات، برگزاری کارگاه های آموزشی در این ایام با حضور هنرمندان و فرهیختگان، تشکیل کمیته اجرایی با اعتبار مشخص و معرفی مشهد به عنوان الگوی پایدار از جمله موضوعاتی بود که در جلسه مطرح شد.
آیسسکو (ISESCO) سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی با عضویت 57 کشور اسلامی، کلانشهر مذهبی مشهد را برای سال 1396 مصادف با سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب کرده است.
مشهد علاوه بر برخورداری از عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی میزبان اجلاس جهانی آیسسکو نیز خواهد بود.